22 stycznia 2018

Technika przeciwpożarowa

Nie od dziś wiadomo, że jednym z żywiołów, szczególnie zagrażającym w pomieszczeniach dowolnych budynków, jest ogień. Jeśli właściciel domu bądź firmy nie podejmie działań, zapobiegających ewentualnemu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się ognia, istnieje niebezpieczeństwo zarówno względem przebywających tam osób, jak i dokumentów czy sprzętu.

Dlatego też powstała dziedzina, zwana techniką przeciwpożarową. Jest to ogół działań, mających na celu zabiegi prewencyjne, zapobiegające powstaniu ognia, ale także sposoby na skuteczne zabezpieczenie ludzi oraz mienia, jeśli już pożar wystąpi.

Technika przeciwpożarowa – jak wygląda w praktyce?

Dzięki intensywnemu rozwojowi cywilizacyjnemu i technologicznemu możemy dziś cieszyć się szerokim wachlarzem rozwiązań, chroniących ludzi, dokumenty, a nawet urządzenia pod napięciem, przed niszczącym działaniem ognia.

Oprócz całej gamy gaśnic różnego typu, przeznaczonych do tłumienia ognia w niemal każdej sytuacji, wykorzystuje się także inne produkty. Mogą być to chociażby:

  • poszczególne elementy instalacyjne (np. drzwi przeciwpożarowe, klapy, przejścia ewakuacyjne)
  • lakiery, farby oraz natryski ogniochronne,
  • urządzenia wykrywające dym i ogień,
  • specjalne wentylacje pożarowe,
  • i wiele innych.

Technika przeciwpożarowa a prawo

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa, praktycznie każdy budynek powinien być wyposażony w kompleksowe, jasno określone systemy techniki przeciwpożarowej. Oczywiście szczegółowe przepisy i obowiązki zależą od wielu czynników, takich jak chociażby lokalizacja czy charakter budynku.

Jeśli więc planujesz stworzyć dowolną siedzibę nowej firmy, koniecznie zapoznaj się z poszczególnymi ustawami i wprowadź je w życie.